Suplementy na włosy – czy warto je stosować?

Problem z wypadaniem włosów to bardzo częsta przypadłość, która jest też powodem do niepokoju. Przerzedzająca się czupryna bywa bowiem źródłem kompleksów, negatywnie wpływa na samoocenę oraz pewność siebie. Wypadanie włosów może być też początkiem łysienia, które jest już nieodwracalnym procesem. Jak, zatem zahamować wypadanie włosów i czy suplementy mogą być w tym pomocne?

Wypadanie włosów – jak je rozpoznać

Wypadanie włosów to naturalny proces – tracimy je każdego dnia. Kiedy jednak można mówić o nadmiernym wypadaniu włosów? Dzieje się tak w momencie, jeśli dziennie wypada więcej niż 100 włosów. Jest to łatwo zauważalne – z dnia na dzień więcej włosów zostaje na szczotce oraz w brodziku po myciu i czesaniu. Warto wówczas sprawdzić, czy włosy wypadają razem z cebulkami czy też łamią się na długości. W tym drugim przypadku, zbytnia kruchość włosów może być spowodowana złą pielęgnacją. Co, jeśli pasma wypadają z cebulkami? Może być to objaw niedoboru witamin i mikroelementów, jak również reakcja na stres. Przerzedzająca się czupryna pojawia się także często u osób z problemami hormonalnymi, np. w przebiegu choroby Hashimoto. 

Co to są suplementy diety?

Stosowanie suplementów diety w obecnych czasach jest niezwykle popularne. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, co kryje się za definicją tego pojęcia. Suplementy, tak naprawdę nie są lekami, lecz środkami spożywczymi, które mają na celu uzupełnienie diety w odżywcze składniki. To wysokoskoncentrowana żywność obfitująca w witaminy i minerały, mające na celu uzupełnić potencjalne niedobory. Najlepiej, jeśli taki suplement jest stosowany w oparciu o potrzeby danej osoby oraz dopasowany do problemów, z jakimi się zmaga. Kto może więc stosować suplementy na włosy? Na pewno osoby zmagające się z takimi problemami jak nadmierne wypadanie włosów, łysienie, kruchość, łamliwość, osłabienie oraz zbyt powolny porost. Dostarczenie do organizmu odpowiednich witamin i minerałów będzie w tych sytuacjach kluczowe dla wzmocnienia włosów oraz przyspieszenia ich wzrostu.

Suplementy na włosy – co powinny zawierać

Pragnąc, żeby suplement podziałał zgodnie ze wskazaniem do stosowania, należy sprawdzić jego skład. W przypadku włosów, powinien on obfitować w witaminy i minerały najważniejsze z ich perspektywy. Które z nich będą tu pomocne?

  • witaminy z grupy B (B1, B2, B5, B6 i przede wszystkim B7 – biotyna) – ich niedobór przejawia się m.in. osłabionymi i suchymi włosami, a także skłonnością do ich wypadania. Biotyna, dodatkowo, wpływa na syntezę keratyny, dlatego dzięki jej suplementacji pasma staną się grube, lśniące i gęste
  • witamina C – stymuluje syntezę kolagenu, pomaga wzmocnić włosy
  • witamina E – witamina młodości, stymuluje podział komórkowy wspierając szybszy wzrost włosów
  • cynk – spełnia ważną rolę w procesie tworzenia się nowych włosów, jego uzupełnianie wpłynie nie tylko na ich wygląd, ale też przyspieszy wzrost
  • magnez – jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, także dla pięknego wyglądu włosów, niedobór magnezu jest bardzo częstym problemem (wypłukuje go m.in. kawa i herbata)
  • krzem – dzięki temu, że jest jednym ze składników budulcowych włosa, zapobiega łamliwości oraz powstrzymuje wypadanie.

Suplementy na włosy mogą też obfitować w roślinne wyciągi i ekstrakty, znane z dobroczynnego wpływu na włosy, takie jak choćby skrzyp polny i pokrzywa.

Jak stosować suplementy na włosy?

Skuteczność suplementów diety zależy nie tylko od ich składu, ale także sposobu stosowania. Chcąc jak najszybciej zobaczyć efekty działania danego produktu, należy stosować się do zaleceń producentów dotyczących ich przyjmowania. Trzeba też pamiętać, że część witamin rozpuszcza się w tłuszczach – najlepiej spożywać suplement w towarzystwie posiłku oraz popić go wodą, zapewniając witaminom odpowiednie warunki do wchłaniania. Co z częstotliwością stosowania takich produktów? Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie suplementu na włosy w formie kuracji. Należy wówczas przyjmować dany preparat przez 3 miesiące, a następnie zrobić sobie miesiąc przerwy. Po tym czasie można wznowić kurację – dzięki temu organizm nie przyzwyczai się do suplementacji, a efekty będą widoczne bardzo szybko.